Правила поведінки дітей в Інтернеті

З кожним роком все більше українських дітей користується Інтернетом у повсякденному житті. Можливість підключитися до Мережі не тільки через ПК, але й за допомогою мобільних телефонів сприяє цій тенденції. Інтернет надає дітям та молоді неймовірні можливості для здійснення відкриттів, спілкування й творчості. Поте оскільки з самого початку Інтернет розвивався без будь-якого контролю, сьогодні він містить величезну кількість інформації, причому далеко не завжди безпечної. У зв’язку із цим виникає проблема забезпечення безпеки дітей. А хто їм може в цьому допомогти, якщо не батьки?
Потреби в Інтернеті дітей різних вікових груп.
Дуже важливо зрозуміти, в якому вигляді та обсязі необхідний Інтернет дітям у тому чи іншому віці. Тому перш за все визначимо, для яких справ може використовуватись Інтернет дітьми різних вікових категорій, адже різні вікові категорії різняться інтересами, розумінням навколишнього світу та реакцією на різні події.
Дитині до 7 років цікаво й необхідно грати, особливо – у розвиваючі та сюжетно-рольові ігри. Яким би іграм не надавала перевагу дитина – віртуальним, чи іграм з батьками та іншими дітьми, – все буде корисно для його розвитку, зрозуміло, якщо дотримувати часових обмежень. Інакше віртуальні ігри можуть швидко стати для дитини сенсом життя, а реального спілкування вона буде уникати. Відводьте на віртуальні ігри півгодини в день, а на ігри з однолітками – 3-4 години.
З 7 до 11 років, діти як і раніше люблять грати та прагнуть використовувати Інтернет саме як майданчик для ігор. Але в цьому віці в дітей прокидається т.зв. соціальне «Я». Дітям важливо зайняти значуще місце в житті свого маленького світу: класу, школи, дружити з однолітками. Тут їй буде потрібна реальна допомога та просто увага батьків. Перші невдалі спроби дружби в початковій школі можуть травмувати дитину. В цьому випадку батьки зможуть дати йому практичні поради щодо встановлення контакту з однолітками, разом беручи участь у віртуальному спілкуванні в мережі. Зрозуміло, у всьому необхідно дотримуватись міри, і тоді Інтернет стане дитині помічником у подоланні бар’єрів спілкування, партнером по розвиваючим іграм, учителем у вивченні іноземних мов, джерелом необхідної інформації для уроків і просто – музики, картинок та фотографій, мультфільмів і позитивних емоцій.
Дитина в 11-14 років – це підліток. І найголовнішою, провідною його діяльністю є спілкування з однолітками. Тут Інтернет може стати просто незамінним помічником. Але, знов таки, все добре в міру! Інтерактивне спілкування потрібно обов’язково поєднувати з реальним. Після 11 років у підлітків починає активно пробуджуватись інтерес до питань дорослого життя, психології статей та всього, що з цим пов’язане. Важливо, щоб відповіді на свої питання підліток знаходив в першу чергу у батьків, а не на сумнівних сайтах. Крім того, у цьому віці в дітей з’являються кумири: співаки, спортсмени та артисти, про яких їм хочеться довідатися все. В цьому випадку Інтернет – кращий помічник та інформатор. Але батькам потрібно бути пильними, адже зірок часто супроводжує скандальна інформація.
Дитина старше 14 років – уже досить доросла людина, яка вважає, що сама краще знає, як їй потрібно поводитися, яку музику слухати, що читати, з ким спілкуватися. Цікавтеся всім тим, чим цікавиться ваша дитина, намагайтеся розібратися в колі його інтересів і спілкуйтеся з ним про них, навіть якщо це «не Ваша тема». Починаючи з цього віку з дитиною можна говорити і про вибір майбутньої професії. А в Інтернеті можна знайти безліч інформації, що допоможе дитині визначитися, а Вам – контролювати та, якщо буде потреба, коректувати вибір дитини, знаходячи більш повну інформацію про переваги й про недоліки різних професій.

Інтернет-ризики для дітей
З всього вище сказаного можна зробити висновок, що дозоване перебування дитини в Інтернеті є корисним, але ж вже згадувалося, що крім «світлої», корисної сторони цього надбання людства в Всесвітні павутині присутня і «темна» сторона – шкідливий контент, який для необережних та недосвідчених користувачів може бути небезпечним. Це небезпеки духовного,психологічного, матеріального плану. Подекуди ці небезпеки можуть трансформуватися в реальні фізичні загрози для здоров’я та життя вашої дитини. Які ж ризики можуть зустрітися дитині під час її перебування в мережі?

Контентні ризики
Контентні ризики пов’язані зі споживанням інформації, яка публікується в інтернеті і включає в себе незаконний і непризначений для дітей (неналежний) контент.
Неналежний контент включає матеріали, що містять:насильство,еротику і порнографію, нецензурну лексику, інформацію,розпалює расову ненависть, пропаганду анарексіі і булімії, суїциду, азартних ігор і наркотичних речовин.
Залежно від законодавства країни різні матеріали можуть вважатися нелегальними.У більшості країн заборонені: матеріали сексуального характеру за участю дітей та підлітків, порнографічний контент, описи насильства,зокрема сексуального, екстремізмі розпалювання расової ненависті.

Комунікаційні ризики
Комунікаційні ризики пов’язані з міжособистіснимивідносинамиінтернет-користувачів і включають в себе контакти педофілів з ​​дітьми та кіберпереслідування.
Незаконнийконт акт – це спілкування між дорослим і дитиною, при якому дорослий намагається встановити ближчі стосунки для сексуальної експлуатації дитини.
Кіберпереслідування – це переслідуваннялюдиниповідомленнями, що містять образи, агресію, сексуальні домагання за допомогою інтернет-комунікацій. Також, кіберпереслідування може приймати такі форми, як обмін інформацією, контактами або зображеннями, залякування, наслідування, хуліганство(інтернет-троллінг) і соціальне бойкотування.

Шкідливі програми
Шкідливі програми – це програми, що негативно впливають на роботу комп’ютера. До них відносяться віруси, програми-шпигуни, не бажане рекламне ПО і різні форми шкідливих кодів.

Спам
Спам – це небажані електронні листи, що містять рекламні матеріали. Спам дорого обходиться для одержувача,оскільки користувач витрачає на отримання більшої кількості листів свій час і оплачений інтернет-трафік.Також небажана пошта може містити, у вигляді вкладень що самі запускаються,шкідливі програми.

Кібершахрайство.
Кібершахрайство – це один з видів кіберзлочину, метою якого є обман користувачів. Розкрадання конфіденційних даних може привести до того, що хакер незаконно отримує доступ і яким-небудь чином використовує особисту інформацію користувача, зметоюотриманняматеріальногоприбутку.

Як же вберегти дитин увід усього цього кібернетичного жаху?Може просто взяти і заборонити користуватися комп’ютером?Але як,же їм жити в умовах інформаційного суспільства?
Все набагато простіше. Для того щоб уберегти наших дітей, подбайте про функції батьківського контролю або встановіть фільтри.
Сьогодні існує безліч корисних програм, що дозволяють зробити подорож наших дітей по Мережі не тільки захоплюючою,але й безпечою.

Антивірусне програмне забезпечення

Однією з найбільших загроз для комп’ютерних систем є віруси. Для боротьби з ни­ми можна придбати програмне забезпечення, що називається антивірусним. Воно працюватиме у вашій системі й перевірятиме на вміст вірусів усі файли, які ви от­римуєте електронною поштою, завантажуєте з Інтернету, переписуєте на жорст­кий диск або запускаєте на виконання з компакт-дисках чи дискети.
Більшість виробників антивірусних програм пропонують пробні версії, які можна за­вантажити на комп’ютер і використовувати протягом певного часу. Пробними версія­ми можуть бути укомплектовані також нові комп’ютери.
Незалежно від того, яку з антивірусних програм ви оберете, важливо постійно її оновлювати. Зазвичай за певну річну оплату ви можете завантажувати оновлення з сайту виробника. Більшість програм самостійно щоденно підключаються до сво­го сайту й перевіряють, чи нема там «свіжих» оновлень.

Блокування спливаючих вікон
Спливаючі вікна з’являються під час перегляду багатьох сайтів. Деякі такі вікна містять лише рекламу, проте є вікна, разом з якими без вашого відома може заван­тажуватися та встановлюватися програмне забезпечення типу Spyware.
Як зазначалося вище, операційна система Windows XP із встановленим пакетом оновлень SP2 має засіб блокування спливаючих вікон, який вбудований в Internet Explorer. Користувач може обрати потрібний варіант: блокувати всі такі вікна, бло­кувати лише ті, що належать до безпечних сайтів, або ж не блокувати жодні.
Для доступу до даного засобу відкрийте у програмі Internet Explorer меню Сервіс Блокирование всплывающих окон (Сервіс Блокування спливаючих вікон). Во­но містить команду-перемикач Включить/Выключить блокирование всплываю­щих окон (Ввімкнути/Вимкнути блокування спливаючих вікон), а також команду Параметри блокирования всплывающих окон (Параметри блокування спли­ваючих вікон), яка доступна лише за умови, що блокування спливаючих вікон ввімк­нене. Коли таке вікно блокується, у верхній частині вікна Internet Explorer виводиться інформаційна панель.

Антиспамове програмне забезпечення
Програми даного типу застосовуються для фільтрації електронної пошти, вони аналізують усі повідомлення, які надходять до вашого комп’ютера, з метою виявлення та видалення спаму. Зазвичай у таких програмах є можливість задавати правила, за якими бажана пошта буде відокремлюватися від небажаної. У цих правилах може враховуватися наявність певних слів та адрес відправника у заголовках поштових повідомлень або наявність певних слів у самих повідомленнях.
Існує також програмне забезпечення, яке розширює антиспамові можливості поштового клієнта. Воно буває різним: одні програми просто ізолюють підозрілі повідомлення, а інші відокремлюють усі повідомлення із зворотними адресами, яких немає у сформованому вами списку.

ParentalControl – доповнення доInternet Explorer, яке допомагає батькам запобігти доступу дітей до сайтів для дорослих. Також можна заблокувати або дозволити для перегляду будь-який сайт.

Призначення KidsControl – контроль часу, який дитина проводить в інтернеті. Особливість програми в тому, що при виявленні забороненого сайту або спробі вийти в інтернет в недозволений час дитина не зможе завантажити веб-сторінку. Просто в браузері видається порожня сторінка “Сервер не знайдено”. Для дитини в KidsControl передбачені наступні обмеження: веб-фільтр за категоріями,чорний і білий списки сайтів,обмеження роботи в інтернеті за часом і заборона на скачування певних типів файлів.

My Kids Browser- веб браузер для дітей. Містить зумовлений список сайтів для дітей,а батьки можуть додати довільний список Webсайтів для доступу.
My Kids Browser запускається в повноекранному режимі, блокує доступ до робочого столу і дозволяє заблокувати використання інших браузерів, встановлених на комп’ютері. Містить також безліч додаткових можливостей.

КіберМама 1.0b
Все що вам треба – це задати розклад роботи за комп’ютером.Після цього можете бути впевнені – КіберМама простежить за часом роботи, попередить дитини про те, що скоро йому потрібно буде відпочити і припинить роботу комп’ютера, коли заданий вами час закінчиться.

Так, ми не можемо ізолювати дітей від комп’ютера, сучасна дійсність диктує нам свої умови, але ми можемо зробити відвідування інтернет безпечним.
Для цього ми з вами повинні виконувати кілька простих правил:

Правило 1.Уважно ставтеся до дій ваших дітей в “світовій павутині”:
• Не відправляйте дітей у “вільне плавання” по Мережі.Намагайтеся брати активну участь у спілкуванні дитини з Інтернетом, особливо на етапі освоєння.
• Поговоріть з дитиною про те, що нового для себе вона дізнається з допомогою Інтернету і як вчасно попередити загрози.

Правило 2.Інформуйте дитину про можливості і небезпеки, які несе в собі Мережа:
Розкажіть їй, що в Інтернеті як і в житті зустрічаються і “хороші”, і “погані” люди.Поясніть, що якщо вона зіткнеться з негативом або насильством від іншого користувача Інтернет, їй потрібно повідомити про це близьким людям.
Навчіть дитину шукати потрібну їй інформацію і перевіряти її, у тому числі з вашою допомогою.
Навчіть дитину уважно ставитися до скачування платної інформації та отримання платних послуг з Інтернету, особливо шляхом відправки SMS, – щоб уникнути втрати грошей.
Сформуйте список корисних, цікавих, безпечних ресурсів, якими може користуватися ваша дитина, і порадьте їх використовувати.

Правило 3.Виберіть зручну форму контролю перебування дитини в Мережі:
Встановіть на комп’ютер програми батьківського контролю (або скористайтесь вбудованими в Windows інструментами), а також антивірус.
Якщо ваша дитина – учень молодших класів і залишається часто вдома одна, обмежте час його перебування в Інтернеті.
Якщо комп’ютер використовується всіма членами сім’ї, встановіть його в місці, доступному для всіх членів сім’ї, а не в кімнаті дитини.
Створюйте різні облікові записи на Вашому комп’ютері для дорослих і дітей. Це допоможе не тільки убезпечити дитину, але і зберегти Ваші особисті дані.
Регулярно відстежуйте ресурси, які відвідує ваша дитина.Прості настройки комп’ютера дозволять вам бути в курсі того, яку інформацію переглядав підліток.

Правило 4.Регулярно підвищуйте рівень комп’ютерної грамотності, щоб знати, як забезпечити безпеку дітей:
Використовуйте зручні можливості підвищення рівня комп’ютерної та Інтернет грамотності, наприклад, відвідування курсів, читання спеціальної літератури, консультації з експертами.
Знайомте всіх членів сім’ї з базовими принципами безпечної роботи на комп’ютері та в Інтернеті.

Бережіть себе і своїх дітей.Нехай подорож по океану інформації в Мережі буде для вас приємною, цікавою, корисною,а головне безпечною.